Intra aici pe site ul vechi "Formula AS"

„An anevrism disecant la aorta abdominală infrarenală”

Foto: Shutterstock

Am 68 de ani și am fost diagnosticată cu tumoră renală stadiul 3, dilatarea anevrismală a aor­tei abdominale la nivelul L2-L3 cu un calibru de 4-5 cm, inferior de emergența arterei renale, extins până la 2 cm de bifurcație, parțial trombozat. Mi-a fost extir­pat rini­chiul stâng. În august 2025 am fost diag­nosticat cu anevrism disecant aorta abdo­mi­nală infrarenal ce se întinde inferior de artera renală dreap­tă până superior de bifurcația aortei în arterele iliace (8 x 6,5 cm), cu prezența faldului de disecție; ane­vrism par­­țial trom­bozat. Ateromatoză iliacă bila­te­rală. Modificări de osteo­sinteză cu întreruperea cor­ticalei anterioare la nive­lul corpului vertebral L3. Am dat aceste amănunte pentru a înțelege corect diagnos­ticul. Mă mai pot vindeca? Men­ționez că sunt hiper­ten­siv și urmez un tratament în acest sens. Vă mul­țu­mesc și Dumnezeu să vă țină să­nătoși.

GHEORGHIȚĂ – Mehedinți

„La 18 ani am început să încărunțesc”

Am 20 de ani și începând cu vârsta majoratului părul a început să-mi încărunțească. Până în mo­men­­­tul de față o parte considerabilă a firelor de păr sunt albe și, în con­secință, am început să mă vopsesc, dar am constatat că din cauza vop­selei părul a început să se rărească și am ajuns într-un impas. Am ne­voie de un remediu pentru ca părul meu să-și recapete tem­porar sau definitiv culoarea naturală. Vă mulțumesc din suflet.

RADU – Sebeș

„Am fost diagnosticată cu infecție HPV”

Bună ziua! Am fost diagnosticată cu infecție HPV (genotip 66, cu risc oncogen crescut). Mi s-a recomandat un tratament foarte scump, pe care nu mi-l permit. Rog cititoarele și specialiștii revistei să-mi indice un tratament rezonabil ca preț, naturist sau nu. Vă mulțumesc cu recunoștință!

LUMINIȚA – Cluj

„Sufăr de hernie hiatală și insomnie”

Sunt o persoană de vârsta a treia și sufăr de tiroi­dă, Parkinson, insomnie cronică, osteoporoză. Anul 2005 a debutat cu o hernie hiatală. Stomacul meu a trecut prin hiatul esofagian al diafragmei, pre­sând inima și plămânii. Mi s-a interzis operația (sunt în vârstă și complet singură). Caut un leac pentru ame­liorarea efectelor acestei suferințe (neoperabile) și pentru o insomnie cronică (nu mai au efect nici medi­ca­mentele naturiste, nici somniferele). Speranța sun­teți numai dvs.

CECILIA – București

„Sunt constipată din cauza antidepresivelor”

De 18 ani, sunt bolnavă cu nervii și fac tratament zilnic. Am luat foarte multe medicamente. De atunci sunt foarte constipată, nici un medic nu m-a scos din impas. Consti­pa­ția era ameliorată cu ceai din frunze de senna, dar acum nici acesta nu-și mai face efec­tul. Menționez că am fost operată de fie­re, am intestinul gros căzut și me­ga­colon. Am făcut o colono­sco­pie și mi s-a spus că am mucoasa intesti­nu­lui foar­te iritată de la atâtea medicamente și pur­ga­tive. Tran­chilizantele pe care le iau dau consti­pație și lene­vesc mișcările pe­ristaltice ale intesti­nului, du­când la pa­ralizia aces­tuia (ileus paralitic). Ar trebui să renunț la medi­camente, dar nu pot dormi fără ele. Ajutați-mă să le înlocuiesc cu altceva care nu constipă și nu are atâtea efecte secundare nedorite. Sun­teți ul­ti­ma mea spe­ranță. Cu mul­­țumiri,

ELENA – Bistrița

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.