Refacerea școlii din Coveș

Dragi cititori şi ctitori de bine ai revistei “Formula AS”,
Cu inimile pline de recunoștință, vă adresăm aceste rânduri, dintr-un colț de țară, unde speranța nu a încetat niciodată să lumineze sufletele oamenilor. Vă mulțumim pentru generozitatea și implicarea de care ați dat dovadă și vă rugăm să ne fiți și pe mai departe alături în împlinirea visului nostru: refacerea Școlii din Coveș, spre beneficiul copiilor.
Ridicată în 1899, această clădire a fost un simbol al educației și al iubirii de copii pentru generații întregi. Din păcate, timpul și-a spus cuvântul, iar școala a ajuns într-o stare avansată de degradare. Totuși, cu ajutorul dvs. și al altor binefăcători, am reușit să facem pași importanți spre salvarea acestui loc.
Până acum, cu sprijinul generos oferit de “Formula AS” și cititorii ei, de către Secretariatul de Stat pentru Culte, Bilka și Star Assembly SRL Sebeș, am reușit să finalizăm prima etapă a lucrărilor, care a avut un cost total de peste 250.000 de lei. Prin implicarea dvs., a altor parteneri de suflet, am realizat în anul 2024:
* Refacerea acoperișului, care a devenit un scut solid împotriva intemperiilor.
* Înlocuirea ferestrelor și a ușii de la intrare.
* Reconstrucția holului, transformându-l într-un spațiu primitor.
* Compartimentarea băilor, esențială pentru funcționalitatea viitorului centru.
Ne îndreptăm acum cu speranță către următoarea etapă a lucrărilor, care va include:
* Finisarea și utilarea băilor, prin instalarea obiectelor sanitare și a boilerelor pentru apă caldă.
* Refacerea instalației electrice, pentru a asigura siguranța și eficiența energetică.
* Renovarea interioarelor, prin zugrăveli, montarea parchetului și amenajarea sălilor pentru activități educative și culturale.
* Modernizarea exteriorului clădirii, pentru a reda frumusețea acestei clădiri istorice.
Școala din Coveș este un simbol al iubirii pentru educație, un loc al nădejdii și al bucuriei şi o mărturie a neuitării jertfei înaintaşilor noştri. Restaurarea ei este o lucrare a dragostei, un dar pentru generațiile care vin. Cu ajutorul dvs., acest loc va renaște ca un centru al comunității, unde copii, tineri și vârstnici se vor putea întâlni, învăța și bucura împreună. Fiţi ctitori de bine, stimați cititori ai revistei “Formula AS”! Alăturaţi-vă nouă, ca să putem aduce lumină și bucurie în viața unor copii. Dumnezeu să vă binecuvânteze și să vă răsplătească generozitatea!
Cu recunoștință și rugăciuni,
Parohia Ortodoxă Română Coveș, Pr. Andrei Iancu
Contul în care se pot face donații: Parohia Ortodoxă Română Coveș – BCR Sucursala Agnita
IBAN: RO18RNCB0228018583750001
Tel: 0751/33.79.79
“În biserica din Țichindeal arde focul”
Bună ziua, mult stimată doamnă Sânziana Pop,
În apropierea sărbătorii Sfântului Nicolae, cel mai milostiv sfânt al Bisericii, vă scriu ca să vă mulțumesc încă o dată pentru sprijinul pe care, atât fundația revistei, cât și cititorii “Formulei AS”, ni l-ați dat pentru refacerea bisericii din Țichindeal. Sunteți cu toții mereu în rugăciunile noastre. De mai bine de un an de zile, în biserica noastră se citește Acatistul Sfintei Parascheva, pentru ctitori, binefăcători și binele comunității. Lupta noastră nu este doar una materială, piedicile sunt și spirituale, deopotrivă, de aceea avem nevoie constant de ajutorul lui Dumnezeu, și să știți iubiți creștini, că l-am și văzut venind în momentele cele mai neașteptate și pe căi negândite. Un exemplu sunt ajutoarele dvs. Țin să vă spun că bănuții pe care ni i-au trimis fiecare din cititori au ajuns acolo unde biserica noastră avea cea mai mare nevoie. Cu darul lor am reușit să achiziționăm o sobă nouă pentru biserică, am izbutit să achităm integral documentația pentru restaurarea picturii în valoare de 18.000 lei (tocmai am primit avizul de restaurare de la Ministerul Culturii). În acest moment, o echipă de voluntari din Țichindeal execută o serie de lucrări de drenare a apei din curtea bisericii. Ele sunt de maximă importanță pentru oprirea degradării zidurilor. Sperăm, cu ajutorul lui Dumnezeu, să le putem finaliza înainte de venirea zăpezilor. Mai trebuie să știți că toate lucrările de consolidare și restaurare care se vor executa sunt făcute la propunerea experților restauratori care au alcătuit documentația și sunt aprobate de Comisia de Cultură a județului.
Dacă citind scrisoarea mea, Dumnezeu va lucra în inimile dvs. și veți vrea să ne ajutați în continuare, măcar și cu o vorbă de încurajare, veți rămâne necontenit în rugăciunile noastre.
Contul parohiei:
PAROHIA ORTODOXĂ ROMANĂ ȚICHINDEAL
RO87 RNCB 0228 0944 3637 0001
RNCBROBU
PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNA ȚICHINDEAL
RO60 RNCB 0228 0944 3637 0002
RNCBROBU
BOGDAN MIHULEȚ, împuternicit al Protopopiatului de Agnita, tel. 0747/97.17.44.
“Românii din Southampton – Anglia sunt amenințați să rămână fără biserică”
Stimată redacție a revistei Formula AS,
Sunt părintele Semerean Ovidiu – Severian, paroh al bisericii Holy Trinity (Sfânta Treime), parohia “Sf. Calinic de la Cernica” din Southampton, Marea Britanie. Povestea bisericii a apărut în nr. 1643/ Noiembrie 2024, al revistei dvs., și vreau să vă mulțumesc că mi-ați dat ocazia de a face cunoscută cititorilor, strădania noastră de a cumpăra acest lăcaș de cult. Pentru cei care nu au citit articolul, am să reiau, pe scurt, informațiile:
Biserica în care am slujit la venirea mea în Marea Britanie a fost închisă, în pandemie, și ulterior vândută. A fost o lovitură foarte grea pentru comunitatea noastră ortodoxă, dar am nădăjduit că Dumnezeu nu ne va lăsa. Timp de doi ani, am slujit mai mult on-line și, ocazional, într-o clădire adiacentă unei biserici locale. Ni s-a oferit apoi o biserică dinafara orașului, biserica St. Katharine, foarte frumoasă, dar greu accesibilă. Curând, Biserica Anglicană, proprietara tuturor acestor biserici, a scos la vânzare biserica Holy Trinity, dar la un preț mult prea mare pentru comunitatea noastră. Pe principiul “Nu mult de la puțini, ci câte puțin de la cât mai mulți dintre noi”, i-am încurajat pe membrii comunității noastre să ne sprijine în demersul de a aduna banii necesari pentru cumpărarea bisericii Holy Trinity. Am inițiat campanii de strângere de fonduri, dar încă mai e nevoie de foarte mulți bani, pentru a putea finaliza cumpărarea bisericii în luna februarie 2025, așa cum au prevăzut proprietarii actuali ai bisericii. Biserica Holy Trinity a fost construită în 1884, pe locul unei alte biserici, cu hramul “Sf. Nicolae”.
Se apropie sărbătoarea Nașterii Domnului, cu toții ne îndreptăm pașii spre biserici și ne adunăm, apoi, lângă cei dragi, în familie. E greu să mă gândesc că familia ortodoxă a românilor din Southampton ar putea petrece, anul acesta, ultimul Crăciun în Biserica Holy Trinity. De aceea, apelăm la dărnicia dvs., puținul fiecăruia putând face multul de care avem nevoie pentru a cumpăra această biserică.
Vă îmbrățișează cu binecuvântări frățești, părintele Semerean Ovidiu-Severian și credincioșii parohiei ortodoxe din Southampton, Marea Britanie!
Pentru donații, cont în lire sterline:
SAINT CALINIC FROM CERNICA
Sort Code: 53-81-23; Account number: 84054816
BIC: NWBKGB2L; IBAN: GB85NWBK53812384054816