Intra aici pe site ul vechi "Formula AS"

Între două iubiri

Foto: Shutterstock

Era o zi de toamnă cu ploaie mă­runtă, deasă și rece, îm­prăș­tiată de un vânt aspru. N-ai fi dat afară nici un câine, și totuși, o bia­tă cățelușă rătăcită, cu lesa atâr­nată de gât, sta tremurând pe trotuar, sub o poartă veche. Era zgribulită, mică, timidă și tare mâhnită. Avea ochii înecați în lacrimi și blănița maronie îi era umedă și murdară. Norocul ei a fost că a văzut-o și a lu­at-o sub paltonul ei doamna Dady. Doamna asta cu suflet mare a dus-o la casa ei și chiar a primit-o, peste noapte, în bucătărie. Soțul ei a în­drăgit, și el, „musafira”. Cățelușa s-a încălzit, a mâncat și s-a înviorat. Noii stăpâni au întrebat în stânga și-n dreapta dacă cineva a pierdut un câine, dar a fost în zadar, pă­gu­bașul nu s-a găsit.

A doua zi după sosire, cățelușa cutreiera deja toată curtea, dând de știre că nu-i chip să intri înă­untru, fă­ră voia stăpânului. Și cum noua venită trebuia botezată, i s-a spus Lola. Când au strigat-o cu acest nu­me, i-a plăcut și ei și a răspuns la che­mare. Îndată i s-a pregătit o cuș­că, care a fost așezată lângă cea a Odettei, cățea de talie mare, din rasa câinilor lupi. Micuța Lola era fe­ri­cită lângă „sora” ei mai mare. Odette accepta cu înțelegere „co­pi­lăriile” cățelușei jucăușe și nebu­natice. Lola avea vasul ei pentru mâncare, dar prefera să mă­nânce întâi din cel al Odettei, îi fura osul cel mai mare și-l mânca singură. Făcea fel de fel de ghidușii: se as­cundea sub paiele din culcuș, sărea pe cușcă, făcea sal­turi peste vasele cu mâncare… Într-o zi, când Odette fu­sese pe­depsită și era supărată, Lola nu știa cum s-o în­ve­selească, dar i-a venit ideea salvatoare. S-a ros­togolit într-o băltoacă noroioasă, s-a murdărit de era de nerecunoscut și a venit în fața lupoaicei, făcând tum­be. Odette și-a alungat supă­ra­rea și buna dispoziție i-a revenit. Câ­teodată, cele două „su­rori” se mai încăierau: la început din joacă, apoi o luau în se­rios. Și nu cel mai slab pă­răsea lupta, ci cel mai înțelept, adică Odette.

Lola era o cățelușă prietenoasă, simpatică și veselă. Când îndrăgea o persoană, o privea în ochi și-și des­chi­dea gura, lăsând să i se vadă din­ții, de ziceai că zâmbește. Cu doam­na casei se purta cuviincios, se uita la ea cu admirație și-i plăcea să-i stea în preajmă, fiindcă atunci când deschidea ușa, se auzea muzică bu­nă și plutea un miros discret de par­fum ales. Cățelușa păstra proba­bil amintiri olfactive și muzicale de la vechii stăpâni. Și la câini, amintirile au profunzime și durată. Față de dom­nul casei, Lola era tot cuviin­cioasă, încrezătoare și iubitoare: îl însoțea la plimbare și la treburile din curte. Îi plăcea să se odihnească stând pe labele dinapoi și cu capul în palmele lui; descoperise plăcerea de a fi alintată. La orice mișcare, își țintea ochii în ochii stăpânului și-și ciulea urechile, să nu-i scape nici un zgomot. Înțelegea comenzile simple ca: „e voie”, „nu e voie”, „șezi”, „adu papucii”, „urcă pe scaun”…

A învățat multe lucruri, „pre­da­te” cu răbdare și bunătate la o școală a blândeții. Că doar trebuie mare osteneală să crești și să educi un ne­cuvântător.

Când Mathieu și Andreas, ne­po­țeii lui Dady, cântau din muzicu­ță, Lola simțea nevoia să slobozească un hămăit anume, ce semăna cu o cântare melodioasă, și se așeza lân­gă copii. Făceau un trio în toată le­gea și muzica îi apropia mai mult. Idila era în toi. Dar după vreo câteva luni de ședere la d-na Dady și soțul ei, stă­pânul care o pierduse pe Lola a vă­zut-o în curtea unde era acum răs­fățată. Bietului om i se înmu­ia­se­ră picioarele de emoție, iar Lola l-a recunoscut și ea și voia să-l urmeze, încercând să sară gardul curții. Când i s-a deschis poarta, s-a repezit în fu­gă și s-a urcat în mașina deschisă direct pe scaunul din spate. Ridicân­du-se pe labele dinapoi, i-a încon­jurat gâtul cu labele din față și și-a lipit boticul de fața lui, de parcă îl săruta. Avea mult dor și dragoste de dăruit. Când Dady s-a dus la geamul mașinii, Lola i-a întins o lăbuță, i-a lins mâna în semn de mulțumire, apoi din nou l-a cuprins pe vechiul ei stăpân și se uita doar înainte. Voia să evite tristețea lăsată în urma ei.

Dady și soțul ei dau deseori te­le­fon la stăpânul Lolei. Când cățeaua e prin preajmă și le aude vocea, scoate un lătrat prelung, de parcă ar zice: „Mi-e dooor”! Și stăpânilor tre­­cători le e dor de ea. Dar n-au încotro. Au rămas cu mulțumirea unei fapte bune și cu speranța că poate într-o zi…

ELENA – Iași

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.