
Știe cineva cum se tratează prolapsul de valvă mitrală, indiferent prin ce tratament: bioenergie, naturist etc.? Dacă știți, vă rog să mă ajutați.
FLORICA L. – București
„Băiețelul meu suferă de ganglion para-amigdalian”
Am un băiețel de cinci ani și jumătate, care suferă de peste doi ani de zile de ganglion paraamigdalian. Cu tot tratamentul efectuat, amigdalele îi sunt mult mărite. Aștept cu multă nădejde ca cititorii revistei să-mi recomande fie un tratament naturist, fie un medic specialist. Vă mulțumesc,
NIȚU P. – Călărași
„Din cauza unor ovare polichistice, sufăr de hirsutism”
Sunt, probabil, una din multele persoane care suferă de hirsutism, din cauza unor ovare polichistice. Am urmat tratament endocrinologic, apoi medicație homeopată. Cert este că niciun tratament n-a dat rezultate, și pentru mine a devenit o obsesie epilarea în fiecare săptămână, atât pe față, cât și pe restul corpului. Vă rog din suflet să ajutați o fată care nu mai știe ce remediu să încerce și care trebuie tot timpul să-și ascundă sub haine pilozitatea.
IOANA – Bacău
„Sufăr de parotidită subacută”
Am 42 de ani și de șase luni sufăr de o parotidită subacută stângă. Tratamentele recomandate de medici nu dau niciun rezultat. Dacă știe cineva un tratament cu ajutorul căruia a izbutit să se vindece (naturist sau alopat), îl rog să mi-l recomande și mie. Nu mai vreau să fac o intervenție chirurgicală, deoarece în urmă cu trei luni m-am operat de fibrom. Vă mulțumesc din tot sufletul!
GEORGETA – Sighișoara
„Am rămas cu urme de vărsat de vânt pe față”
Anul trecut, în aprilie, am avut vărsat de vânt, de care n-am scăpat nici până astăzi. După trei săptămâni, fiind cu cojile pe corp, am făcut baie și le-am rupt. Am rămas cu gropi și bube pe față. Dacă știe cineva un medic bun, care să mă ajute să scap de acest necaz, îl rog frumos să mă îndrume.
MARA I. – Fălticeni
„Am dureri mari de cap, care nu cedează la tratamente”
Am 22 de ani, sunt student și aș dori să mă ajutați într-o problemă mai veche a mea. În urmă cu aproximativ cinci ani de zile, am început să am dureri puternice de cap în zona cefei. Toate analizele pe care le-am făcut (neurologice, oftalmologice, ORL) au ieșit bune, cu recomandarea administrării de analgezice pentru calmarea durerilor. Durerea nu a cedat, dimpotrivă, s-a amplificat, mai ales la efort fizic și când învăț. Durerea se manifestă ca o strângere puternică în interiorul capului, în zona cefei, și se amplifică când mă manifest mai intens (râs sau strigăt), dacă îmi țin capul aplecat într-o parte mai mult de câteva zeci de secunde. Chiar și mersul îmi provoacă dureri, căldura soarelui sau un neînsemnat pahar de bere. Am observat că în momentul când îmi pun o sursă de căldură la ceafă (foehnul sau dușul cu apă fierbinte) durerea cedează, dar după retragerea căldurii revine. Am urmat o altă serie de investigații și mai amănunțite, printre care și o tomografie la glandele suprarenale și la cap, am fost internat la neurologie. După externare, n-am simțit nicio ameliorare. Am întrerupt studiile pentru un timp, sperând că voi găsi o rezolvare, dar nu am găsit niciun tratament, deși am făcut acupunctură, bioenergie etc. Absolut toți medicii mi-au spus că sunt sănătos, dar eu mă confrunt în continuare cu aceleași dureri criminale. Mă descurc foarte greu în perioada sesiunilor, iar la cursuri abia fac față până la capăt. Vă rog insistent să mă ajutați, recomandându-mi o posibilitate de investigare și tratare a acestei dureri care mi-a dat peste cap întreaga viață, lipsindu-mă de bucuriile și plăcerile tinereții.
PUIU A. – Sibiu
„Mi se înfundă nările și mă chinuie rău genunchii”
Mi se înfundă nările așa de tare, de parcă ar fi lipite. Chiar dacă îmi suflu nasul, nu iese absolut nimic și ele tot lipite rămân. Aceasta se întâmplă mai ales noaptea. Pentru a putea respira pe nas, folosesc un spray, dar a început să nu mai aibă efect. De asemenea, am o gonartroză care îmi dă mari dureri de genunchi, chiar și când stau jos. Nu știu ce să mai încerc, am epuizat toate tratamentele clasice și naturiste (diadinamice, ultrascurte). Aștept cu nerăbdare răspuns în revista dvs. și vă mulțumesc.
BOICEA G. – Iași
„Caut un remediu natural pentru adenomul de prostată, pentru tatăl meu”
Dragă redacție, apelez la bunăvoința dvs. în a mă ajuta să găsesc un remediu din plante tatălui meu, pentru adenom de prostată, afecțiune cu care a fost diagnosticat în urmă cu câteva luni. Nu suport să îl văd pe tata cât se chinuie. Nu poate să doarmă noaptea, se duce la toaleta din oră în oră, este din ce în ce mai obosit. Tratamentul dat de doctorul specialist nu a dat niciun rezultat. Ajutorul dvs. îmi este de mare, mare folos! Cu mulțumiri anticipate,
DANIEL P.
„Vă rog, ajutați-mă să scap de chinul colonului iritabil!”
Mă numesc Victoria și în urmă cu un an am ajuns la medic, în urma stării de rău pe care o aveam de ceva timp. Aveam dureri insuportabile, balonări, gaze, când scaune moi, când constipație. Diagnosticul primit a fost de colon iritabil. Între timp am fost diagnosticată cu o infecție urinară. Două boli care mă pun la pământ. În urma tratamentului medicamentos, nu s-a rezolvat problema mea. Vă rog să mă ajutați cu un tratament naturist care să mă scape de aceste chinuri. Doamne ajută!
VICTORIA T.